Rozliczenie z wyjazdu - studia

Najważniejsze formalności przy rozliczeniu z wyjazdu na studia Erasmus to:

  • Learning Agreement for Studies (LAS) - część After Mobility, podpisana przez uczelnię zagraniczną,

  • Confirmation of Stay zawierający dokładne daty pobytu studenta na uczelni zagranicznej (wystawiony przez uczelnię zagraniczną),

  • Transcript of Records - dokument zawierający nazwy przedmiotów, które student realizował za granicą wraz z odpowiadającą im liczbą punktów ECTS (również wystawiony przez uczelnię zagraniczną),

  • test językowy na platformie Online Linguistic Support, wysyłany indywidualnym linkiem dla każdego studenta, aby sprawdzić poziom języka wyznaczonego przez LAS pod koniec okresu mobilności,

  • ankieta dotycząca wyjazdu w systemie Mobility Tool.

Dodatkowo, uczelnia macierzysta może poprosić o innego rodzaju dokumenty: raport z wyjazdu czy prezentację dotyczącą wyjazdu. Wszystkie wymagania dotyczące rozliczenia się z okresu mobilności powinny być zawarte w umowie wyjazdowej.

 

Rozliczenie z wyjazdu - praktyki

Przy rozliczeniu z wyjazdu zagranicznego w ramach programu Erasmus+ na praktyki, najważniejszym dokumentem jest Learning Agreement for Traineeships (LAT), część After Mobility, podpisana przez pracodawcę zagranicznego. Dodatkowo, należy wypełnić test językowy na platformie Online Linguistic Support (OLS), który sprawdza poziom języka pod koniec okresu mobilności zagranicznej (każdy student otrzymuje indywidualny link do testu). Kolejnym elementem koniecznym do zakończenia wyjazdu na praktyki jest wypełnienie ankiety na temat pobytu zagranicznego w systemie Mobility Tool.

Może zdarzyć się, że uczelnia wysyłająca będzie wymagała dodatkowych dokumentów, takich jak szczegółowy raport praktyk, dzienniczek praktyk czy prezentacja dotycząca wyjazdu. Tego typu dodatkowe wymagania określone są zawsze w umowie wyjazdowej.

 

A jeśli nie możesz odnaleźć się w Polsce po powrocie z Erasmusa...

...i czujesz się zagubiony/a, bo brakuje Ci międzynarodowych znajomości i atmosfery studentów zagranicznych odkrywających nowy kraj, mamy dla Ciebie dwie propozycje!

Jako ESN Polska, proponujemy Ci:

  1. Dołączenie do sekcji ESN działającej przy Twojej uczelni - zaangażowanie się w życie sekcji, organizacja wydarzeń kulturowych, sportowych, integracyjnych, angażujących w życie lokalnego społeczeństwa i wycieczek dla studentów zagranicznych, ale też promowanie mobilności wśród studentów uczelni. W działalności sekcji znajdziesz to, w czym czujesz się dobrze, najważniejsze jest pozytywne nastawienie i chęć zaangażowania się. Rekrutacje do sekcji najczęściej odbywają się w okresie październik/listopad oraz marzec/kwiecień.
     
  2. Dołączenie do programu Mentor/Buddy, czyli w praktyce opieka nad studentami zagranicznymi, którzy przyjeżdżają na studia i praktyki Erasmus+, realizować projekty na uczelniach polskich lub na pełen okres studiów. Mentor/Buddy jest osobą pierwszego kontaktu dla studentów z innych krajów i pomaga w bieżących sprawach, np. zakwaterowaniu w akademikach, odnalezieniu się na kampusie, wyrobieniu biletu miesięcznego na transport publiczny. Opowiada też o polskich zwyczajach i tradycjach. Często znajomość Mentorów/Buddy i ich podopiecznych przeradza się w przyjaźń na długie lata. Rekrutacje do programu mentor najczęściej odbywa się w okresie lipiec/sierpień oraz styczeń/luty.

 

Jeśli jesteś zainteresowana/y dołączeniem do nas, codziennym kontaktem ze studentami zagranicznymi i opieką nad nimi, chcesz rozwijać swoje umiejętności organizacji wydarzeń oraz swoją kreatywność, dołącz do nas!

i rekrutuj się do największej organizacji studenckiej w Polsce!