Erasmus Student Network została utworzona 16 października 1989 roku w Gandawie, w Belgii. Obecnie, w skład tej organizacji studenckiej wchodzi 528 lokalnych sekcji z 40 europejskich krajów. Zobaczmy, jak ESN rozwijało się w Polsce.

Historia ESN w Polsce zaczęła się w 1994 roku. W maju tego roku powstała pierwsza sekcja ESN w Polsce w Szkole Głównej Handlowej – ESN Warsaw. Oprócz tego, nasz kraj był już wtedy pełnoprawnym członkiem ESN i posiadał National Representative. Polska nie była jeszcze wtedy członkiem programu Erasmus, tylko członkiem programu Tempus (tj. programu pomocowego Unii Europejskiej, którego celem jest wspieranie współpracy między uczelniami z krajów UE i krajów partnerskich). W 1995 roku pojawiają się 2 nowe sekcje: ESN Łódź i ESN Kraków, jednakże według dokumentów ESN International w latach 1996-1997 pojawiły się problemy z działalnością ESN w Polsce.

W 1998 roku powstała sekcja ESN na Akademii Medycznej w Warszawie. W 2001 roku powstały 3 kolejne: ESN SGH w Warszawie, ESN Gdańsk na Politechnice Gdańskiej i ESN UJ na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pojawił się również pomysł współpracy między lokalnymi sekcjami na poziomie ogólnopolskim. Jego inicjatorami byli Artur Orłowski (Przewodniczący sekcji ESN SGH Warszawa) i Michał Zasada (Przewodniczący sekcji ESN Gdańsk). Pierwsze ogólnopolskie spotkanie sekcji ESN - National Platform odbyło się w Gdańsku (09.05.2003-11.05.2003). Od tego czasu odbywa się ono 2 razy do roku. Ruszyły również pierwsze projekty o zasięgu ogólnopolskim:

 

  • ESNcard - pomysł ESN SGH Warszawa, który wraz z analogicznymi inicjatywami we Włoszech i Austrii, stał się podstawą do realizacji projektu w skali ogólnoeuropejskiej w 2004 roku.
  • ESN Travel - pomysł ESN Gdańsk, który przewidywał stworzenie bazy danych przygotowanych przez sekcje planów wycieczek wraz z cennikami dla studentów z innych miast.
  • Tandem - pomysł ESN SGH Warszawa, platforma wymiany informacji dotyczących osób chętnych uczyć języka obcego w zamian za naukę innego.

W grudniu 2005 roku odbyło się pierwsze Section Presidents’ Meeting (PM). Patryk Rzymyszkiewiecz, Prezydent ESN Polska, ogłosił, że Stowarzyszenie zostało oficjalnie zatwierdzone 13 grudnia 2005 roku.

ESN polska ma duży wkład w rozwój filarów działalności ESN. W maju 2008 roku w Katowicach został przedstawiony projekt SocialErasmus. Jego autorami byli Justyna Adamiec (ESN UJ) i Magdalena Pawełczyk (ESN UŁ). W 2010 roku podczas głosowania na The Council of National Representatives (CNR) w Warszawie został wybrany na międzynarodowy projekt ESN. Kolejnym przykładem jest ESNOLYMPICS (zawody sportowe). Po raz pierwszy odbyły się one w Warszawie w 2009 roku podczas obchodów 10-lecia programu Erasmus w Polsce. Natomiast w 2013 roku odbyły się one na poziomie międzynarodowym. Oprócz tego, konkurs fotograficzny Discover Europe został zapoczątkowany w Polsce w 2003 roku. Jego pomysłodawcą był Alicja Kocańda (ESN SGH).

Obecnie, w Polsce działa 42 lokalnych sekcji ESN. Ich wolontariusze każdego roku pomagają ok. 11 tys. studentom zagranicznym przyjeżdżającym do naszego kraju.