Wyjazd na wymianę zagraniczną na dłuższy okres czasu może okazać się bardzo trudnym zadaniem dla młodego człowieka, który musi stawić czoła nowemu środowisku, obcemu językowi i nieznanej kulturze. Co więcej, takie doświadczenie może być nawet cięższe dla osoby niepełnosprawnej, która dodatkowo musi przezwyciężyć stereotypy i przyzwyczaić się do niedostosowanego do jej potrzeb środowiska. Mając na uwadze wcześniej wymienione trudności, ESN stworzył projekt ExchangeAbility. Jego głównym celem jest pomoc studentom niepełnosprawnym, poprzez uświadomienie społeczności lokalnych o ich problemach i życiu, mapowanie uczelni oraz odpowiednio ukierunkowaną promocję wymiany w ramach programu Erasmus+.
Jedną z przyczyn powstania projektu był niski odsetek mobilności wśród osób niepełnosprawnych. Według danych Komisji Europejskiej, podczas roku akademickiego 2009/10 tylko 230 studentów niepełnosprawnych otrzymało stypendium na wymianę w ramach programu Erasmus+. To stanowi 0,14% wszystkich studentów programu. Pomimo zauważalnego wzrostu, ta liczba wciąż pozostaje dość niska.
Cele projektu:
- Zapewnienie niepełnosprawnym studentom warunków i szans do rozwoju na każdym poziomie działania w Stowarzyszeniu oraz podczas wymiany studenckiej.
- Zwiększenie ilości osób niepełnosprawnych wyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus+.
Przydatne informacje i strony internetowe:
- ESN ExchangeAbility Project (międzynarodowa strona projektu)
- MapAbility
- European Commission page for students or staff with special needs in ERASMUS mobility
- European Agency for Development in Special Needs Education
- LINK- Learning Inclusively Network + Know-how
Kontakt do koordynatora ogólnopolskiego exchangeability@esn.pl