Nie chodzi tylko o bycie osobą z niepełnosprawnością. Co się także liczy to nastawienie. Chęć, wytrwałość i cierpliwość.
Mówienie, że wyjazd za granicę jest poza twoim zasięgiem z powodu twojej wady, już stał się mitem. Z czym tak naprawdę stykają się studenci zagraniczni podczas wymiany?
Lekcja, która Cię nie zawiedzie
Erasmus+ zmieni Twoje życie na zawsze… To zdanie może brzmieć znajomo, ponieważ okazji, aby je usłyszeć, jest tyle, ilu studentów decyduje się na wybór kierunku swojej mobilności.
To może być proste i oczywiste, ale możliwość rozmowy i integracji z miejscowymi studentami jest czymś, czego międzynarodowi studenci pragną podczas mobilności. Szukają wielu sposobów, aby dobrze dogadywać się z nowymi ludźmi, aby czuć się bezpieczniej i poznawać nowe kultury.
Jedna z porad, których powinieneś przestrzegać?
Uczysz się na własnych błędach. W ten sposób się rozwijasz.
Szlifujesz nie tylko język obcy, ale także, będąc samemu w innym kraju, zyskujesz szansę poznania siebie na nowo, Erasmus+ daje Ci wiele możliwości w tym zakresie i każda z nich czegoś Cię uczy. Dzięki niemu ja też się zmieniłem. Mam nowych przyjaciół i drugi dom - Tomasz Olender, uczestnik ESC w Pianezza, Włochy.
Wykorzystaj to w 100%
Jakkolwiek przerażająco to brzmi, wielu studentów wyjeżdża za granicę bez znajomości języka używanego w wybranym kraju. Wszystkie państwa, które są częścią programu Erasmus+ oferują międzynarodowe kursy językowe za darmo. Jest to o wiele bardziej efektywny sposób przyswajania języka obcego od lokalnych mieszkańców, u jego źródeł, niż spędzanie wielu godzin na samodzielnej nauce z książek. Ale czy kiedykolwiek myślałeś o ludziach, którzy komunikują się za pomocą języka migowego? Tak samo każdy kraj ma swoje własne zasady gramatyczne i słownictwo, i są też dostępne kursy.
Wyjechałem za granicę bez znajomości fonetyki włoskiej i włoskiego języka migowego. Mimo że wszystkie kursy odbywały się w języku włoskim, takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety (...). Najważniejsza jest pomoc i wsparcie ze strony koordynatora oraz nawiązanie nowych znajomości - mówi Tomasz o swoim wolontariacie we Włoszech.
Paulina Lewandowska dzieli się swoim doświadczeniem zdobytym w Preston (Wielka Brytania), gdzie jako osoba z ubytkiem słuchu używała języka migowego do komunikacji.
Charakter człowieka znaczy bardzo wiele. Na początku miałam małe trudności, ponieważ musiałam "nauczyć się" rozpoznawać akcenty innych ludzi, ale później było już łatwiej. Jeśli chodzi o przyzwyczajenie się do nowego środowiska, nie miałam z tym żadnych problemów.
Młodzi ludzie w akcji
Młodzi ludzie z mniejszymi szansami, którzy wyjeżdżają na wymianę międzynarodową, udowadniają, że niebo jest nieograniczone. Angażują się w projekty i inicjatywy podejmowane w całej Europie. Są oni liderami w poszukiwaniu rozwiązań trudnych problemów i ważnymi aktorami w kształtowaniu społeczeństwa inkluzywnego.
Artykuł został napisany we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier i Stowarzyszeniem SUITA!
Autor: Paulina Bednarek (PR Committee ESN Poland)
Tłumaczenie: Katarzyna Poskrobko (PR Committe ESN Poland)