W dniach 25-28 sierpnia br. W Warszawie miała miejsce Konferencja Ekspertów Praw Studenta 2016. Organizatorem był Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, a konferencja skierowana dla młodych samorządowców z całej Polski.

​W czwartek, 25 sierpnia, miała miejsce inauguracyjna debata, podczas której Stowarzyszenie ESN Polska zostało zaproszone jako eksperci. Dyskusja dotyczyła tematu „Umiędzynarodowienie kluczowym elementem szkolnictwa wyższego”.

Reprezentantami naszej organizacji byli:  Natasza Romaniuk (Education Officer, ESN UJ), a także członkowie lokalnych SS zaangażowani jednocześnie w działalność ESN: Emil Stróżyk i Marcin Pezda (ESN UKW Bydgoszcz), Danuta Chodakowska (ESN UŚ Katowice). Panelistami powyższej dyskusji byli także przedstawiciele innych organizacji oraz fundacji:  Dorota Rytwińska (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Koordynator Akcji 1 "Mobilność"), Waldemar Siwiński (Fundacja Perspektywy, Prezes Fundacji), Anna Krysiuk  (ESN Polska, President), Adam Gajek (European Students' Union, Członek Executive Board) oraz, w roli moderatora, Dawid Knara (Parlament Studentów RP). Podczas debaty poruszano istotne zagadnienia dotyczące problemów z jakimi spotykają się studenci biorący udział w programie Eramus+. Między innymi: „Dlaczego boimy się obcych, chociaż mogą być środkiem do zwiększania własnego potencjału? Przypadki dyskryminacji w Polsce i Polaków za granicą. Jak walczymy, co może pomóc.” oraz „Podstawą międzynarodowości jest język obcy, jak radzimy sobie z tym w Polsce w przypadku studentów i studiów w języku obcym, dostępu do literatury, jak wyglądamy na tle Europy.” Poruszane były kwestie związane z mobilnością. Zadawano pytania czy program Erasmus+ to wystarczające rozwiązanie w problemie propagowania mobilności. W którą stronę kierować wsparcie i jak działać, aby pomoc była najbardziej efektywna? Omawiano także problemy mobilności wśród studentów w Polsce oraz zajęto się aspektem mobilności kadry edukacyjnej i naukowej

Podsumowanie uczestników debaty było jednomyślne. Paneliści doszli do wniosku, że umiędzynarodowienie jest szalenie istotną kwestią, obejmującą nie tylko procesy zachodzące na uczelniach, ale także aspekty społeczne, które temu towarzyszą (świadomość i akceptacja społeczeństwa, że takie procesy mają miejsce). Pomimo tego iż możliwości stale rosną, to nie wszyscy z tych okazji korzystają. Powodem często jest strach przed używaniem obcego języka, świadomość istniejących problemów administracyjnych czy też finansowych, z którymi borykali się nasi znajomi.

 

Autor: Monika Milewska