2022 był rokiem zdecydowanie przełomowym w historii naszej organizacji, Erasmus Student Network Polska. Spoglądając z perspektywy na nasze przemyślenia z początku roku, śmiało możemy powiedzieć, że Pokolenie Erasmusa pozostawało zaangażowane przez cały Europejski Rok Młodzieży i podejmowało liczne inicjatywy, w szczególności związane z promocją mobilności akademickiej i wsparciem studentów międzynarodowych w Polsce. Nie mniej ważnym aspektem był zrównoważony rozwój naszych wolontariuszy i budowanie ich kompetencji jako liderów nowego pokolenia europejczyków. Rok ten, zadedykowany powrotowi do naszych działań sprzed pandemii COVID-19, ale również udzielaniu wsparcia naszym przyjaciołom z ESN Ukraine dowiódł, że młodzi ludzie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują teraz instytucjonalnego wsparcia, które zagwarantuje im pewną, stabilną i bezpieczną przyszłość w Europie XXI wieku.
W lutym Europę dotknęła tragedia nie widziana od lat - wojna w Ukrainie. ESN okazał solidarność naszym wschodnim sąsiadom i już pierwszego dnia rosyjskiej inwazji członkowie naszej organizacji aktywnie angażowali się w niesienie wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców. Nasze sekcje lokalne przeprowadzały wydarzenia skierowane do uchodźców, organizowały zbiórki oraz edukowały studentów międzynarodowych przebywających w Polsce o sytuacji poza naszymi granicami. ESN Polska ze swojej strony wspierało w działaniach sekcje, jak również szeroko promowało ich inicjatywy na naszych kanałach komunikacji. Z prawdziwą radością powitaliśmy w listopadzie informację o uzyskaniu National Membership przez ESN Ukraine w Sieci Erasmus Student Network.
Poza obchodami Europejskiego Roku Młodzieży, 2022 poświęcony był jednej z największych rocznic jakie mogą celebrować członkowie Pokolenia Erasmusa - 35-lecia programu Erasmus+. Przez tak wiele lat swojego działania, program wpłynął na ponad 10 milionów młodych europejczyków, zmieniając ich życia i otwierając ich umysły. ESN Polska miało możliwość współpracować przy tej okazji z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Udział naszych wolontariuszy można zobaczyć w serii filmów stworzonych na tę okazję oraz w jubileuszowym reportażu. Ponadto, Przewodnicząca ESN Polska, Dominika Guzik, wzięła udział w V Kongresie Edukacji jako panelistka podczas sesji Umiędzynarodowienie - kierunki mobilności uczniów, studentów, wolontariuszy, słuchaczy w Polsce i w Europie, podczas której dzieliła się studencką perspektywą na proces internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce.
Wspomnieć trzeba też o innych wydarzeniach, w których przedstawiciele ESN Polska aktywnie reprezentowali naszą Sieć - w kwietniu 2022 uczestniczyliśmy w Europejskim Forum Młodych Liderów, gdzie nasza ówczesna Przewodnicząca, Kaja Kaczkiełło, zaprezentowała opinię ESN podczas panelu Międzynarodowa wymiana młodzieży. 35 lat Erasmusa, jak również wraz z naszymi wolontariuszami, Dominiką Guzik i Tymoteuszem Ogłazą, wzięła udział w Strefie Dialogu Jak być skutecznym w pomaganiu?. Dołączyliśmy również do obchodów 15-lecia IROs Forum oraz 10-lecia Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych PROM. Serdecznie dziękujemy za zaproszenia!
Pozostawaliśmy aktywni również za granicą. W czerwcu nasza Przewodnicząca, wzięła udział w European Youth Event w Parlamencie Europejskim, natomiast we wrześniu ubiegłoroczna Członkini Zarządu ds. Komunikacji, Paulina Bednarek, została wolontariuszką podczas konferencji EAIE w Barcelonie. Także w pierwszym semestrze roku akademickiego 2022/2023, aż dwie nasze wolontariuszki, Paulina Bednarek i Marta Ejsmont, wzięły udział w Educators Event w Parlamencie Europejskim. Kluczowym wydarzeniem 2022 roku był również udział polskiej delegacji w Erasmus Generation Meeting, pierwszej edycji konferencji skupiającej przedstawicieli Pokolenia Erasmusa, która odbyła się w kwietniu w Porto. Na przełomie września i października kilkoro naszych wolontariuszy udało się do Brukseli, gdzie podczas konferencji kończącej projekt Social Inclusion and Engagement in Mobility reprezentowali ESN Polska. Wnioski z raportu finalizującego SIEM zostały następnie zaprezentowane przez Przewodniczącą podczas webinaru Narodowej Agencji, dotyczącego włączenia, jako jednego z priorytetów nowego programu Erasmus+.
Rok 2022 oznaczał dla ESN Polska realizację jednego z największych projektów w naszej historii - Erasmus Generation Participation and Engagement. Projekt ten, finansowany przez Parlament Europejski w ramach aplikacji ESN International, pozwolił nam na realizację Gali finałowej konkursu fotograficznego Discover Europe 2022. Wydarzenie to zostało uświetnione współpracą z AIESEC Polska - w jego trakcie odbył się panel dyskusyjny między członkami naszych dwóch organizacji, poświęcony zaangażowaniu młodych ludzi w swoją lokalną społeczność po odbyciu różnych form mobilności. Olbrzymie podziękowania należą się szczególnie naszym sekcjom lokalnym: ESN UAM Poznań z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ESN-EYE Łódź z Politechniki Łódzkiej oraz ESN UŁ z Uniwersytetu Łódzkiego, które zaangażowały się w realizację tego projektu i stworzyły niezapomniane wydarzenia dla studentów z ich uczelni.
Innym projektem realizowanym przez całą naszą Sieć, składającą się z ponad 40 krajów, były Social Impact Days. W ich ramach nasi wolontariusze organizowali akcje i inicjatywy mające na celu promocję wśród studentów międzynarodowych wartości związanych z szacunkiem do kultury innych krajów, ze wsparciem osób z mniejszymi szansami, tak by nadal mogły angażować się w swoją lokalną społeczność oraz, szczególnie w roku 2022, z okazaniem solidarności Ukrainie.
Jeśli chodzi o nasze plany na przyszłość - my, młodzi polscy wolontariusze, gotowi jesteśmy na nadejście roku 2023 - Europejskiego Roku Umiejętności. Zgodnie z raportem Erasmus Skills,stworzonym przez ESN International, umiejętności nabywane przez uczestników mobilności w ramach programu Erasmus+ przygotowują ich do przyłączenia się do międzynarodowego społeczeństwa, jakie tworzy obecnie Europa. Podczas nadchodzących miesięcy wykorzystamy sposobność stworzoną przez Komisję Europejską i jeszcze bardziej skupimy się na tym, co oferuje nam program Erasmus+.
Czekają na nas również kolejne wydarzenia w kraju i za granicą. Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży uzyskał na 2023 rok nasz polski Lublin - miasto, w którym działają aż dwie sekcje ESN Polska - ESN UMCS oraz ESN LUT. Podczas nadchodzących uroczystości pozostaniemy zaangażowani, promując inicjatywy młodzieżowe, szczególnie pośród studentów międzynarodowych goszczących w Polsce na wymianie. Powrócimy także na konferencję Erasmus Generation Meeting, która w 2023 odbędzie się w stolicy Rumunii, Bukareszcie.
Przed ESN Polska, wraz z rozpoczęciem Nowego Roku, stać będą także dwa duże projekty - Youth in Connection oraz Erasmus Generation in Action, oba realizowane przy zaangażowaniu i wsparciu wolontariuszy z całej Europy.
Projekt Youth in Connection, realizowany wraz z naszymi przyjaciółmi z ESN Portugal, ma na celu upowszechnienie możliwości zapewnianych przez program Erasmus+ dla młodych ludzi - w szczególności przez angażowanie, łączenie i wzmacnianie pozycji osób o mniejszych szansach. Ma przyczynić się do budowania włączających społeczności lokalnych, zdolnych do promowania sprawiedliwości i równości, poprzez wprowadzenie do nich dialogu międzykulturowego.
Projekt Erasmus Generation in Action, rozłożony nieco bardziej w czasie i realizowany wspólnie z blisko 20 krajami naszej Sieci, promować będzie aktywną postawę obywatelską wśród młodych ludzi, podejmować będzie tematykę praw wyborczych, jakie przysługują młodym osobom, które biorą udział w mobilności, a także zachęcać młodzież do aktywnego uczestnictwa w demokratycznych procesach, takich jak nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego.