Prawdopodobnie zastanawiasz się co może Cię zaskoczyć podczas Twojego Erasmusa w Polsce. Wszystko zależy od tego z jak daleka do nas przyjeżdżasz ;) Ale bez wątpienia, czymś co zaskakuje nawet Polaków, jest pogoda. Zmienna, nieprzewidywalna i kapryśna. Rano potrafi zmrozić a po południu rozgrzać, czasem jednocześnie pada deszcz ze śniegiem. Ale mimo tych wszystkich anomalii pogodowych, jest u nas naprawdę fajnie ;)

Pogoda

W zależności od tego, w którym semestrze wybierasz się do Polski, dobrze jest mieć ze sobą ubrania zarówno na ciepłe i chłodniejsze dni. Na semestr zimowy koniecznie spakuj zimową garderobę - kurtka, nieprzemakalne buty, rękawiczki, czapkę, szalik. Do tego swetry, bluzy etc. Jednak nie zapomnij o wiosennej odzieży, czyli nieco lżejszej na około 10-13*C. Na cały wyjazd niezależnie od pory roku, na pewno przyda Ci się również parasol/kurtka przeciwdeszczowa do pary z kaloszami. Jeśli chodzi o drugi semestr to temperatura powietrza waha się od 5 do nawet 25*C, dlatego tutaj również należy pamiętać o różnorodnych ubraniach. 

  

Koszty

Koszty życia zależą w dużej mierze od miasta, do którego się udajesz. Im jest ono mniejsze, tym tańsze. Wprawdzie ceny w sklepach spożywczych się nie różnią, ale wynajem mieszkania czy ceny w restauracjach/barach już tak.

  • Wynajem lokum to kwota rzędu od 600 do 1200 PLN za miesiąc za pokój, a w małych miastach da się znaleźć kawalerkę w tej cenie (górne widełki). Wszystko zależy również od lokalizacji, wygód i stanu mieszkania. Najtańsze są mimo wszystko akademiki, które zapewniają niektóre uczelnie. Wiadomo, że ciężko jest wynająć coś jeszcze przed przyjazdem, dlatego warto zainteresować się sprawą wcześniej i poszukać takich mieszkań, które opuszczają studenci z poprzedniego semestru. Z agencji pośredniczących w wynajmie mieszkań na krótki okres czasu, możemy Ci polecić Pepe Housing, gdzie obowiązują ESNowe zniżki ;) Warto też zorientować się czy nie istnieją specjalne ESNowe grupy facebookowe poświęcone zakwaterowaniu, gdzie łatwiej znaleźć współlokatora Erasmusa. 
  • Polska, jako kraj nieposiadający waluty euro, nie jest wcale drogim miejscem dla obcokrajowców. Polski złoty to około 0,23 euro (w zależności od kursu). Na pewno interesują Cię koszty jedzenia na mieście - w dużych miastach w restauracji zjesz posiłek za około 5-10 euro, a większość knajp oferuje specjalne oferty lunchowe mieszczące się w kwocie 5 euro! W barach mlecznych serwujących tradycyjna polską kuchnie możesz zjeść nawet za 2-4 euro! Jeżeli chodzi o życie nocne to przeciętna cena piwa w barze to 8-10 złotych (2 euro).
  • Jeżeli chodzi o komunikację miejską, Polska to kraj bardzo przyjazny studentom. Posiadając polską legitymację studencką jesteś uprawniony do ulgowych przejazdów, co zazwyczaj oznacza 50% zniżki! Średnia cena biletu miesięcznego dla studenta to 10-13 euro zależnie od miasta. W polskich pociągach również możesz liczyć na zniżki dla studentów. Do 26 roku życia osoby z polską legitymacją studencką mogą kupić bilet z 51% zniżką.
  • Wiadomo, że student nie samą uczelnią żyje dlatego ważne są dla niego koszta rozrywek. Do większości instytucji kulturalnych studenci mają zniżki. Za wizytę w kinie zapłacą ok. 3-5 euro w ciągu tygodnia, a ok 6,5 euro w weekendy. Ciężko określić koszt wizyty w teatrze, ale jeśli będziesz mieć dużo szczęścia i uda Ci się wejść na tzw “wejściówkę” to zapłacisz nawet 5 euro! Wiele muzeów ma dni z bezpłatnym wejściem lub oferuje zniżkę dla studentów, więc spokojnie zmieścisz się w budżecie 5 euro. W kwestii klubów, jeśli nie trafisz akurat na imprezę z bezpłatnym wstępem to musisz się liczyć z opłatą rzędu 2,5-5 euro.
  • Telefon i internet: jeśli zdecydujesz się na zakupienie polskiego numeru możesz znaleźć bardzo korzystne pakiety (zawierające zarówno smsy, rozmowy jak i internet) w cenie ok. 30 zł (7-8 euro) miesięcznie w usłudzę na kartę. Pamiętaj, że w Polsce trzeba zarejestrować użytkownika numeru na kartę, także przy zakupie musisz posiadać jakiś dokument tożsamości. Jeżeli chodzi o wykupienie internetu do domu (router) to musisz liczyć się z podpisaniem umowy na czas określony (zazwyczaj około roku) a koszt takiego internetu to 15-20 euro miesięcznie. 

  

Kuchnia

Tradycyjna polska kuchnia jest dość specyficzna i nie każdemu będzie smakować. Jednak tzw pierogi robią zawsze furorą wśród zagranicznych studentów ;) Nie są drogie, można je zjeść zarówno w wersji mięsnej i wegetariańskich (co w przypadku tradycyjnych dań nie często się zdarza!). Do naszej kuchni zalicza się również bigos, karpia, śledzie, ogórki kiszone, kaszanka, rosół, schabowy, makowiec, pączki, faworki i wiele innych. Ale po szczegóły zapraszamy do Polski!

Od morza po góry

Będąc w Polsce grzechem byłoby nie wybranie się nad morze czy w góry. Niestety na kąpiel można liczyć jedynie latem, ale zapewniam Cię, że spacer nad Bałtykiem po piaszczystej plaży bądź też oglądanie wschodu słońca z mola to coś dla czego warto wybrać się na północ Polski. Można tam zjeść świeżo złowioną rybę a na deser wpałaszować słodkiego gofra. Ale gdzie dokładnie pojechać. Koniecznie do Gdańska i Sopotu, a  stamtąd popłynąć statkiem na Hel. Co poza tym? Na pewno warto przejść się nad brzegiem Motławy, usiąść w kawiarni przy fontannie Neptuna, wdrapać się na kościół Mariacki albo zajrzeć do muzeum II wojny światowej.

Nie mniej atrakcji czeka nas na południu Polski. Jeśli lubisz chodzić po górach albo po prostu spacerować na łonie natury to koniecznie odwiedź okolice Tatr, Bieszczad czy Karpat. Po dniu spędzonym na zdobywaniu szczytów wybierz się do typowo góralskiej knajpy, spróbuj oscypka z żurawiną, kwaśnicy czy pieczonego pstrąga. A jeśli nie przepadasz za wchodzeniem pod górkę, zawsze możesz wybrać się do basenów termalnych.

Termy Chochołowskie

Termy BANIA

Termy Bukovina

 

Życie

Wydawać by się mogło, że podawanie pór dnia posiłków, będzie dziwne, ale wbrew pozorom każdy kraj ma swoje przyzwyczajenia. W Polsce je się 3-4 posiłki dziennie. Rano przed pracą lub już w trakcie jemy śniadanie. Następne w kolejności jest drugie śniadanie, zazwyczaj coś mniejszego do przegryzienia na szybko w okolicy 11:00. Obiad czy też lunch jemy około 13:00-15:00, jest to dość duża rozbieżność, ale wszystko jest kwestią indywidualną i zależy od danego dnia. Kolację jemy wieczorem do godziny 20-21. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w Polsce nie obowiązuje siesta! Wszystkie restauracje czy sklepy czynne są od rana do wieczora. Już o godzinie 7:00 możemy znaleźć otwartą kawiarnie czy też o 12:00 w nocy wciąż czynną restaurację. Tak samo sytuacja wygląda w weekend czy święta. Jedynie w trakcie świąt narodowych sklepy są zamknięte.

Poruszając się po polskich ulicach, należy być bardzo ostrożnym. Przechodzenie na czerwonym świetle jest zabronione, nawet jeśli w pobliżu nie ma żadnych pojazdów. Przyłapana osoba zostaje zazwyczaj ukarana mandatem. Zakazane jest również picie alkoholu w miejscach publicznych. Natomiast w porównaniu do innych państw, w Polsce znajdziemy sklepy gdzie kupimy alkohol 24/7.

Pomimo tego, że w dużych miastach nie jest trudno znaleźć osoby mówiące w języku angielskim, może okazać się to nieco trudniejsze w mniejszych miasteczkach bądź też wśród starszego społeczeństwa. Niestety polski język nie należy do najłatwiejszych, dlatego tym bardziej obcokrajowiec potrafiący powiedzieć kilka słów czy zdań po polsku zasługuje na aplauz. To co zazwyczaj bardzo bawi i zaskakuje obcokrajowców to polski dubbing w telewizji. Do większości produkcji filmowych głos podkłada jeden lektor i nie ma znaczenia czy jest to rola damska, męska czy dziecięca, w komedii romantycznej czy w horrorze.

Na powitanie Polacy całują się trzy razy w policzek, zwykle podczas uroczystości rodzinnych bądź spotkań z bliskimi. Natomiast kiedy spotykamy kogoś po raz pierwszy, należy uścisnąć dłoń na przywitanie. Im głębsza relacja, tym większa jest otwartość i interakcja pomiędzy osobami. 

Transport

Komunikacja miejska bardzo zależy od miasta. Jednak wszędzie znajdziesz autobusy czy tramwaje. Metro (2 linie) znajduje się jedynie w Warszawie. Bilety można kupować jednorazowe, minutowe czy miesięczne. Studentów do 26. roku życia, z okazaniem POLSKIEJ legitymacji studenckiej obowiązuje 50% ulga. Niestety zniżka ta nie działa na kartę ISIC. Przyjeżdżając do Polski na dłużej, najlepiej wyposażyć się w kartę miejską na określony okres czasu np. na miesiąc, semestr czy rok. Jest to zdecydowanie tańsza opcja.

Gorąco zachęcamy Cię do podróżowanie po całej Polsce. Dzięki licznym przewoźnikom jest to łatwe i szybkie. Na pewno do najpopularniejszych firm transportowych zaliczają się Polskie Koleje Państwowe (PKP), na które obowiązuje taka sama zniżka dla studentów jak na transport miejski. Bilet można zakupić już za 20zł np na trasie Warszawa - Kraków. Pociągi są o tyle wygodne, że dworce znajdują się w ścisłym centrum i zawsze są dobrze skomunikowane z resztą miastą. Kolejną możliwością jest tzw Polski Bus czy też jego konkurent Lux Bus. Kursuje one do wszystkich polskich miast (oraz za granicę do naszych sąsiadów) w jeszcze niższej cenie, od 8 PLN na niektórych trasach. Jednak podróż jest dłuższa. W naszym kraju funkcjonuje także dobrze wszystkim znany Bla bla car.

Przydatne linki:

Święta

Według prawa, w Polsce mamy 13 świąt państwowych, które są jednocześnie dniami wolnymi od pracy. W związku z tym, prawie wszystkie sklepy są nieczynne. W święta jedynie restauracje, bary czy stacje benzynowe są otwarte. Poza tymi wyjątkami, we wszystkie inne dni w roku, sklepy czynne są od 7:00/10:00 do 22:00. Co ważniejsze, w naszym kraju nie obowiązuje tzw. siesta, więc przerw w funkcjonowaniu lokali w trakcie dnia nie musicie się obawiać  :)

Dni ustawowo wolne od pracy:

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
  • Niedziela Wielkanocna – Pierwszy dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome)
  • Poniedziałek Wielkanocny – Drugi dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome)
  • 1 maja – Narodowe Święto Pracy
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3. Maja
  • Pierwszy dzień Zielonych Świątek – przypada w niedzielę (święto ruchome)
  • Dzień Bożego Ciała – przypada w czwartek (święto ruchome)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

Przydatne rzeczy - must have

  • parasol
  • kurtka przeciwdeszczowa
  • rękawiczki, szalik, czapka, kurtka zimowa, ciepłe buty/kalosze (na semestr zimowy)
  • przejściówkę do gniazdek elektrycznych typu E

Chciałbyś otrzymać na początku swojego Erasmusa pomocną dłoń w razie jakichkolwiek problemów? Koniecznie dowiedz się czy na uniwersytecie, na który się wybierasz działa organizacja Erasmus Student Network, aplikuj o mentora i wybierz się na Orientation Week organizowany przez lokalną sekcję!

Autor: Izabela Szczerba, Klaudia Kubicz, Sonia Łomnicka, Basia Wiącek