Już na początku kwietnia prawie 1000 studentów z całej Europy odwiedzi stolicę Polski. Wezmą oni udział w AGM Warsaw 2016 – konferencji organizowanej przez Erasmus Student Network. Głównym celem spotkania jest utworzenie międzynarodowej platformy wymiany myśli, która przyczyni się do wzmacniania tolerancji, zwłaszcza wśród ludzi młodych.
Konferencja AGM to coroczny zjazd najbardziej aktywnych studentów europejskich uczelni. Wydarzenie każdorazowo organizowane jest w innym kraju. Młodzi ludzie, którzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny, będą mogli rozwijać swe umiejętności językowe oraz interpersonalne wspólnie z rówieśnikami z całego kontynentu.
Erasmus Student Network jest największą organizacją studencką w kraju. Polskie sekcje oraz ich członkowie cieszą się silną pozycją na tle pozostałych państw europejskich. Poprzez szereg projektów, organizacja przyczynia się do budowania świadomości i poczucia jedności wśród młodych obywateli państw Starego Kontynentu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowani są wolontariusze - studenci 11 warszawskich uczelni wyższych.
Spotkanie zostało zaplanowane na 7-11 kwietnia 2016r. W związku z międzynarodowym charakterem konferencji AGM, wzbudza ona w każdym kraju spore zainteresowanie mieszkańców, mediów oraz wielu innych instytucji. Co roku w ceremonii otwarcia uczestniczą czołowi przedstawiciele podmiotów państwowych, na czele z głowami państw i władzami miast – gospodarzy. Poza ceremonią otwarcia, program AGM-u przewiduje także m.in.: obrady plenarne, targi uczelni europejskich, warsztaty, paradę flag, międzynarodową kolacja, galę pożegnalna oraz "AfterAGM" – wycieczkę po najciekawszych zakątkach kraju zorganizowaną dla zagranicznych gości.
Inicjatywę doceniła Prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz, która sprawuje patronat honorowy nad wydarzeniem. Do organizacji AGM Warsaw 2016 włączyły się też międzynarodowe firmy, pośród których można wymienić Google czy Accenture.
AGM Warsaw 2016 stwarza dla Polski okazję do wypromowania kultury i tradycji narodowych. Jednocześnie, poprzez umożliwienie spotkania się tak wielu młodych osób z całego kontynentu, wspiera wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie aktywizacji młodzieży, tworzenia tożsamości europejskiej oraz budowania pozycji Europy jako centrum światowej kultury i nauki.
Wydarzenie to, jako kluczowy element unijnego programu Erasmus +, pozwoli na podsumowanie realizacji programu w poszczególnych krajach wspólnoty oraz da możliwość wymiany dobrych praktyk w dziedzinie wsparcia programu.