Bariery społeczne podczas mobilności?

 

Jeśli wyjedziesz na Erasmusa, wszystkie bariery znikną. Co jeszcze może być tak dobrego do nauki samodzielności i pewności siebie w działaniu, jak skok na głęboką wodę?

 

ESN organizuje Social Inclusion Days w celu podniesienia świadomości na temat zaangażowania społecznego w mobilność społeczną. Dwutygodniowa inicjatywa ma na celu inspirowanie ludzi do wprowadzania zmian w społeczeństwie i jednoczenie ludzi z różnych środowisk.

 

 

Budowanie mostów

 

Jednym z głównych założeń programu Erasmus+ jest zapewnienie wszystkim studentom zagranicznym możliwości wyjazdu za granicę. Jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Wiele osób z niepełnosprawnościami jest zniechęconych już na samym początku procesu ubiegania się o dofinansowanie. Dlatego też wspólnymi siłami Komisji Europejskiej i Erasmus Student Network poczyniono duży krok w kierunku poprawy sytuacji w tym zakresie, tak aby mobilność bez barier stała się rzeczywistością.

 

 

Jest to kwestia włączenia i wsparcia

 

Osoby niepełnosprawne mogą napotkać wiele wyzwań podczas pobytu za granicą. Dobrze o tym wie Paulina Gul, uczestniczka programu wolontariatu krótkoterminowego w Grecji. Nosi ona aparat słuchowy i komunikuje się za pomocą języka migowego i gestów.

 

Zostałam wysłana jako wolontariuszka dzięki jednej z organizacji w Polsce, która specjalizuje się w poszukiwaniu projektów dedykowanych także osobom z ubytkiem słuchu. Komunikacja z koordynatorką mojego projektu była dobra - mówiła ona wyraźnie, twarzą do mnie. [...] Jednak spotkania grupowe nie były do mnie dobrze dostosowane. Nie mogłam zatem w pełni uczestniczcyć w dyskusjach z innymi wolontariuszami.

 

Niezwykle istotne jest zapewnienie wsparcia dla studentów niezależnie od rodzaju mobilności zagranicznej. Właściwa komunikacja jest kluczem do tego, aby studenci czuli się komfortowo i mieli równe szanse. W związku z tym nie należy bać się odezwać, zwracając się z informacją, że potrzebna jest pomoc. O równy dostęp do informacji muszą zadbać nie tylko ośrodki akademickie, ale także organizatorzy wolontariatu.

 

Jechać czy nie jechać?

 

Chociaż wyjazd na wymianę, gdy jest się w niekorzystnej sytuacji, nie jest usłany różami, to jest też tego pozytwna strona. Odkrywanie nowych kultur poprzez poznawanie lokalnych społeczności, uczenie się wyrażania swoich myśli to przykłady na to, jak przystosować się do nowego miejsca i nieustannie się rozwijać.

 

Co więcej, wielu studentów kolekcjonuje te cenne chwile, które zostają z nimi na zawsze.

 

To było fantastyczne! Po raz pierwszy miałam wrażenie, że moja wada słuchu nie ma znaczenia w kontaktach społecznych, byłam po prostu jedną z nich. Nawiązałam też przyjaźnie, które trwają mimo upływu czasu  - mówi Maria Skoczyńska, która w 2020 roku uczestniczyła w wymianie zagranicznej w Sztokholmie.

 

Na koniec, co jednak jest nie mniej ważne, nie powinniśmy zapominać, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Nie ma potrzeby wzajemnego kategoryzowania się według narodowości, płci, czy rodzaju niepełnosprawności. Możemy znaleźć się w różnych częściach świata, a mimo to czuć się jak w domu, ponieważ to my tworzymy przestrzeń społeczną, czyniąc dane miejsce wartościowym!

 

 

 

Artykuł został napisany we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier i Stowarzyszeniem SUITA!

 

 

Autor: Paulina Bednarek (PR Committee ESN Poland)

Tłumaczenie: Katarzyna Poskrobko (PR Committe ESN Poland)