Erasmus Student Network rozpoczyna nową edycję największego w Europie badania prowadzonego przez studentów, skupiającego się na wymianach studenckich i programie Erasmus+

 

Erasmus Student Network, największa organizacja studencka wspierająca mobilności studencką w 44 krajach Europy i Azji, uruchomiła nową edycję swojego flagowego projektu badawczego ESNsurvey.

 

Badanie pozostaje otwarte w dniach od 29 maja do 31 lipca 2023 i przeznaczone jest dla studentów, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyli w programach wymiany lub mobilności za granicą, a także studentów, którzy nie mieli jeszcze okazji wyjechać na nie. 

 

 

Badanie ma na celu monitorowanie procesu wdrażania programów mobilnościowych oraz zbieranie doświadczeń studentów międzynarodowych za granicą, jak również studentów, którzy nie uczestniczyli jeszcze w mobilności. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku, i od tego czasu ukazało się jeszcze trzynaście kolejnych edycji. ESNsurvey stało się jedną z najważniejszych publikacji badawczych w dziedzinie mobilności studenckiej i programu Erasmus+.

 

W świetle trwającego śródokresowej ewaluacji programu Erasmus+, badanie położy szczególny nacisk na aspekty związane z włączeniem i dostępem do mobilności studenckiej, a także na postrzeganie przez studentów kwestii związanych z zaangażowaniem obywatelskim, zrównoważonym rozwojem i cyfryzacją. Pytania są ściśle powiązane z kluczowymi zobowiązaniami wynikającymi z Erasmus Charter for Higher Education oraz aspektami zawartymi w Erasmus Student Charter.

 

Na podstawie wyników uzyskanych w ankiecie, szczegółowo przeanalizowane zostaną także inne kluczowe aspekty związane z  horyzontalnymi priorytetami programu Erasmus+ i Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego, takie jak uznawanie efektów uczenia się, nabywanie kluczowych kompetencji oraz międzynarodowy wymiar nauczania i uczenia się.  Dzięki swemu znacznemu zasięgowi, badanie jest kluczowym narzędziem wspierającym monitorowanie implementacji programu Erasmus+ w szkolnictwie wyższym z perspektywy studenta. W rozpowszechnianie ankiety zaangażowane są 44 organizacje krajowe i 520 organizacji lokalnych Sieci Erasmus Student Network. Oprócz programu Erasmus+, ESNsurvey monitoruje również inne programy mobilnościowe, takie jak szwajcarski program SEMP oraz nowe brytyjskie programy. Ankietę mogą wypełnić również osoby odbywające praktyki w ramach programu Erasmus+ oraz studenci zagraniczni studiujący w Polsce na pełen cykl studiów. 

 

Ankieta ma zasięg globalny: poza analizą międzynarodowych mobilności w ramach programu Erasmus+ (International Credit Mobilities) jest również otwarta dla studentów z całego świata zainteresowanych mobilnością edukacyjną. Jest to część szerszych globalnych działań ESN, które koncentrują się na wspieraniu i promocji dostępnych możliwości mobilnościowych dla studentów z całego świata.

 

W swojej poprzedniej edycji z 2021 r., ESNsurvey zebrało ponad 12 000 odpowiedzi pomimo niższych wskaźników mobilności spowodowanych przez pandemię, co pokazuje niezwykły zasięg inicjatywy.

 

W ramach promocji XV edycji ESNsurvey partnerzy naszej organizacji zapewnili nagrody dla wybranych osób, które wypełnią badanie i podzielą się swoimi doświadczeniami - wszystkie w duchu zrównoważonej i dostępnej mobilności. ESN połączył siły z Eurail, które wesprze badanie, rozdając wśród respondentów 10 biletów Interrail Global Pass, a także z firmą Flixbus, która rozlosuje kolejne 10 biletów. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni pod koniec okresu zbierania odpowiedzi.

 

Wpływ wyników ESNsurvey

Zdaniem Erasmus Student Network, ESNsurvey nie tylko pozwala decydentom i instytucjom szkolnictwa wyższego lepiej poznać doświadczenia, spostrzeżenia i wyzwania studentów związane z mobilnością edukacyjną, ale także napędza zmiany i pomaga uczynić program Erasmus+ tym, czym jest dzisiaj.

 

Wyniki ESNsurvey odegrały zasadniczą rolę we wspieraniu włączania i zaangażowania obywatelskiego jako priorytetów programu, dostarczając dogłębnych informacji na temat wyzwań stojących przed studentami o mniejszych szansach oraz ogromnego potencjału programu w zakresie zwiększania zaangażowania obywatelskiego.

 

ESNsurvey stało się jednym z najbardziej zaufanych źródeł danych na temat implementacji programu Erasmus+ i innych możliwości mobilnościowych w Europie. Pytania są kształtowane na podstawie informacji zwrotnych kierowanych do naszych wolontariuszy od setek tysięcy studentów każdego roku, co pozwala nam zidentyfikować priorytetowe aspekty, które są kluczowe dla poprawy doświadczeń związanych z mobilnością

- Juan Rayón González, Przewodniczący Erasmus Student Network

 

Wyniki badania są szeroko rozpowszechniane wśród Komisji Europejskiej, posłów do Parlamentu Europejskiego i Narodowych Agencji zaangażowanych w internacjonalizację, a także uczelni.

 

Istotne wyniki z poprzedniej edycji ESNsurvey

Raport z XIV edycji ESNsurvey, opublikowany w grudniu 2022 r., dostarczył kluczowych informacji na temat ostatnich lat programu Erasmus+ na lata 2014-2020 i początkowego okresu trwania nowego programu.

 

Pokazał on, że ogólne zadowolenie wśród uczestników mobilności uległo znaczącej poprawie w porównaniu do początkowego okresu trwania perspektywy programu na lata 2014-2020 i że mobilność ma niezwykły wpływ na studentów, zwiększając ich zainteresowanie zrównoważonym rozwojem oraz przygotowując ich do współpracy w międzynarodowym środowisku. Jednak wsparcie finansowe, uznawalność osiągnięć naukowych oraz niski poziom interakcji z lokalnymi społecznościami wciąż pozostają ważnymi wyzwaniami. Wyniki uzyskane wśród uczestników praktyk w ramach programu Erasmus+ wskazują na niższy poziom zadowolenia niż te uzyskane wśród uczestników klasycznych wymian studenckich. Odwrotne zjawisko ma miejsce wśród uczestników International Credit Mobility, uzyskane od nich wyniki wskazują na wyższy poziom zadowolenia, szczególnie w kontekście otrzymanego instytucjonalnego wsparcia. 

 

XIV edycja ESNsurvey pokazała również, że istnieją znaczne różnice między krajami w kluczowych aspektach mobilności, takich jak terminowość otrzymania stypendiów Erasmus+, czy pełne uznanie punktów ECTS.

 

Uniwersytety w krajach Europy Północnej osiągają wśród studentów najwyższe noty w kontekście poziomu zadowolenia z okazanego wsparcia, podczas gdy wyzwania związane z uznawaniem punktów ECTS są bardziej powszechne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej: Węgry i Niemcy szczególnie się wyróżniają, ponieważ mniej niż 50% studentów zgłasza pełne uznanie osiągnięć naukowych. Studenci napotykają największe wyzwania, jeśli chodzi o terminowe otrzymywanie stypendiów w Europie Południowo-Zachodniej: w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Portugalii mniej niż jedna czwarta studentów otrzymuje stypendia przed rozpoczęciem mobilności.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących ESNsurvey prosimy o kontakt pod adresem surveyteam@esn.org