ESN Polska w akcji! Wystartował projekt Erasmus Generation in Action w Polsce!
W sobotę 25 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbył się pierwszy fokus ESN Polska w ramach projektu Erasmus Generation in Action. ESN-erzy z całej Polski odpowiadali na pytania dot. programów mobilności Unii Europejskiej oraz barier, które przeszkadzają młodym ludziom nie tylko w mobilności, ale też w aktywności społecznej i wywieraniu większego wpływu na rzeczywistość.
Erasmus Generation in Action (EGiA) to nowy i ambitny projekt organizowany przez ESN w całej Unii Europejskiej. Projekt jest współfinansowany przez Parlament Europejski i ma na celu zwiększenie wśród młodych ludzi świadomości możliwości wynikających z bycia obywatelami Unii Europejskiej, a także zachęcenie ich do większej aktywności społecznej. EGiA nawiązuje wprawdzie swoją nazwą do najpopularniejszego programu mobilności, jednak obejmuje znacznie więcej tematów.
Będąc rozciągniętym w czasie na okres niemal dwóch lat, projekt zakłada szereg działań, dzięki którym zostanie zebrana cenna wiedza od młodych Europejczyków, a następnie zostaną zaproponowane rozwiązania, których kulminacją ma być promocja udziału młodych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Ważnym etapem projektu jest zebranie bezprecedensowej ilości informacji od samych zainteresowanych - młodych ludzi z całej Unii Europejskiej. W tym celu przez pierwsze miesiące 2023 r. odbywają się fokusy - zogniskowane wywiady grupowe - organizowane przez ESN we wszystkich krajach członkowskich.
W Polsce pierwszy fokus odbył się w ubiegłą sobotę w ramach EduCom & HR Summit w Warszawie. Uczestnicy zjazdu mieli szansę wybrać fokus jako jeden ze swoich warsztatów na ścieżce szkoleniowej. Całość pracy grupowej trwała dwie godziny i została poprowadzona przez duet prowadzących: przewodniczącą ESN Polska Dominikę Guzik oraz project officera EGiA w Polsce Tymoteusza Ogłazę.
Większość uczestników miała za sobą doświadczenie mobilności lub ją planowała, ale była też grupa osób, które nigdy nie skorzystały z żadnego programu unijnego dla młodych ludzi. Ta różnorodność zapewniła istotność zebranych wypowiedzi dla całego projektu. Fokus rozpoczął się od wymiany skojarzeń, jakie każdy uczestnik wiąże ze słowem “mobilność”, a także określenia motywacji, które mogą stać za uczestnictwem w programach mobilności. Wśród uczestników pojawiały się opinie, że największą motywacją jest lepsza pozycja na rynku pracy czy możliwość studiowania na renomowanych uczelniach, jednak zdecydowanie dominował pogląd, że najważniejsze jest zbieranie nowych doświadczeń.
Podczas pracy w grupach fokus został chwilowo zakłócony. Okazało się, że w zajmowanej sali wykładowej niedługo rozpoczną się zajęcia dla studentów. Nie spowodowało to jednak żadnych problemów, ponieważ korzystając z pięknej wiosennej pogody, uczestnicy przenieśli resztę wydarzenia do uczelnianego ogródka. Tam obie grupy prezentowały swoje opinie nt. skutków programów mobilności dla samych młodych ludzi i Unii Europejskiej jako całości. Podniesiony został również temat barier, które sprawiają, że nie więcej niż 15% młodych Europejczyków ma doświadczenie mobilności. Wśród najważniejszych barier wymieniono m.in. problemy finansowe, zdrowotne, poczucie samotności czy brak czasu.
Zebrane podczas fokusa informacje bardzo przysłużą się budowaniu bazy wiedzy o najistotniejszych problemach młodych ludzi związanych z ich uczestnictwem w programach mobilności oraz aktywnością społeczną. Wspólnie z opiniami zebranymi podczas kolejnych fokusów, tym razem organizowanych już przez chętne sekcje lokalne, będą stanowić ważny wkład ESN Polska w projekt Erasmus Generation in Action.