Krótkie Q&A z Agatą Lech, przewodnicząca Erasmus Student Network Polska.
9 faktów o jej ESNowym i nie tylko życiu.
1. Co oznacza dla Ciebie ESN?
Kiedy tłumaczę to mojej rodzinie, mówię, że ESN to, to co robię w czasie wolnym. To dość zabawne biorąc pod uwagę, że to właśnie ESN jest powodem, dla którego nie mam czasu wolnego ;) To też nie do końca pasja. ESN jest dla mnie jak para wielkich fajnych okularów słonecznych, przez które patrzę na świat, wierząc, że nie ma rzeczy, których nie mogę zmienić.
2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?
Jedna z historii mówi o tym, że potrzebowałam zajmujących aktywności zszokowana tym ile mam wolnego czasu po rozpoczęciu studiów. Inna o tym, że powodem mogło być kilka imprez z zagranicznymi studentami. Obie z nich są prawdziwe. Przyciągnęła mnie możliwość poznania innych kultur i podszkolenia języków podczas robienia czegoś dla innych i zyskiwania cennego doświadczenia.
3. Fun fact z Twojego #ESNżycia.
Pierwszą rolą jaką zyskałam w mojej ESNowej karierze była rola lokalnego webmastera. Była to pierwsza i ostatnia rola w tym zakresie.
4. Co zmieniło się w Twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?
Od czego by tu zacząć… Zdecydowałam się na inne studia związane z moimi ESNowymi zainteresowaniami, poznałam wielu przyjaciół z różnych krajów, mieszkałam rok za granicą, rozpoczęłam karierę zawodową związaną z moimi zainteresowaniami (na każdym szczeblu prawie zawsze dzięki ESNowi!), zaczęłam podróżować więcej niż kiedykolwiek wcześniej i przestałam się bać nowych rzeczy. Jedna rzecz, która się nie zmieniła to to, że moi rodzice martwią się za każdym razem jak podróżuję (nawet jeśli tylko z Łodzi do Warszawy). Tu ESN nie pomógł za wiele :)
5. Czego nauczył Cię ESN?
Łatwiej by było wymienić rzeczy, których nie nauczyłam się w ESN!
Poza różnymi umiejętnościami miękkimi (zaczynając od pracy w zespole, przez wystąpienia publiczne i sztukę prezentacji, kończąc na tym jak być mówcą motywacyjnym) doceniam wiedzę dotyczącą różnych narzędzi, które pomagają mi w organizacji pracy. Za najbardziej cenne uznaje poznanie świata edukacji nieformalnej i szkoleń, które stały się moją pasją i kierunkiem rozwoju kariery zawodowej.
6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?
Zdecydowanie Mov’in Europe. Mobility is a lifestyle (mobilność jest stylem życia) idealnie podsumowuje podejście jakie widzę w moich znajomych z ESN i Erasmusa. Chciałabym aby każda młoda osoba mogła doświadczyć okresu mobilności // (ew. wymiany?)
7. Byłaś na wymianie Erasmus+?
Tak! Byłam na Erasmusie w Aveiro, w Portugalii. Ponieważ już w trakcie wymiany byłam ESNerką w pełni doceniałam pracę ESN Aveiro.
8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?
Jest kilka miejsc w Europie, do których uwielbiam wracać (szczególnie do Paryża i Lizbony) ale im jestem starsza, tym bardziej doceniam miejsce naszego letniego domku, gdzie spędzałam wakacje jako dziecko. Brak internetu to może być świetna zabawa!
9. Twoje ulubione słowo?
Czy odpowiedź ‘pallomeri’ jest wymagana? Wybrałabym saudade. To portugalskie określenie nostalgicznej tęsknoty za czymś lub kimś kogo kochamy. Lub tak, jak ja to interpretuję - uczucie, które towarzyszy wspominaniu erasmusowego życia.