Głównym celem projektu była renowacja ściany w świetlicy środowiskowej „Domkultury!” w Toruniu, zwieńczona uroczystym przyjęciem typu kinderbal dla dzieci oraz osób zaangażowanych w działalność placówki.
„Domkultury!” to miejsce, do którego przychodzą dzieci po zajęciach w szkole, aby spędzić wolny czas w miłej atmosferze. Dzieciaki pochodzą głównie z dysfunkcjonalnych rodzin, a świetlica jest dla nich miejscem, gdzie w pewnym stopniu mogą oderwać się od codziennych, rodzinnych problemów. Od semestru letniego 2016/2017, w ramach projektu SocialErasmus, w placówce organizowane są spotkania studentów zarówno zagranicznych, jak i polskich oraz członków sekcji ESN z Torunia. Studenci zagraniczni mają okazję zaprezentować swoje państwo oraz zabawy, gry i piosenki popularne w ich krajach. Każde spotkanie przebiega w przyjaznej atmosferze, a także dostarcza nowych doświadczeń. Dzieci uświadamiają sobie, że uśmiech wygląda tak samo w każdym języku, a osoby z innych części świata nie różnią się tak bardzo od nich samych. Byli studenci programu Erasmus+, którzy uczestniczyli w wyjściach do świetlicy, przyznają, że wydarzenie to znacznie wpłynęło na ich opinie o pobycie w Toruniu, a spotkania z dziećmi wspominają jako jedno z najlepszych wydarzeń podczas swojej wymiany. Obecnie wyjścia cieszą się dużą popularnością, a studentom nie brakuje siły, zapału i motywacji do działania na rzecz dzieci.
W projekt zaangażowało się około 40 osób w tym dzieci, wychowawcy, członkowie ESN oraz studenci zagraniczni. Dzięki temu cel, czyli renowacja ściany, został osiągnięty. Malowanie udokumentował fotograf akademicki, a informacja o akcji pojawiła się na głównej, anglojęzycznej stronie uniwersytetu. Wszyscy byli bardzo aktywni, dobrze się bawili i co najważniejsze, byli zadowoleni z efektu swojej pracy. Projekt zakończył się świętowaniem niemalże rocznej współpracy ze świetlicą podczas specjalnie zorganizowanego kinderbalu. Były wspólne gry, poczęstunek oraz tort.
Ze względu na formę projektu, który pojawił się na ścianie (mapa Europy z charakterystycznymi symbolami dla konkretnych krajów), dzieci mogą w przyjemny i łatwy sposób uczyć się geografii. Projekt jest oceniany bardzo pozytywnie przez władze uczelni i domkultury!, między innymi dzięki zaangażowaniu zarówno studentów zagranicznych i polskich, jak i społeczności lokalnej, a także dzięki podkreślaniu wartości tj. dbanie o dobro publiczne, którymi kieruje się w swoim działaniu ESN. Co więcej, pomalowana ściana stanowi stały symbol współpracy między świetlicą a ESN UMK Toruń.
Autor: Magda Zielińska