Boże Narodzenie to czas rodzinnej atmosfery, prezentów i radości. W każdym kraju święta te obchodzone są jednak inaczej. A jak to jest w Polsce? Przekonajmy się! W Polsce głównym dniem świętowania jest 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia. Podczas tego dnia całe rodziny zbierają się przy stołach. Wigilia zaczyna się, gdy pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie – jest to symboliczne odniesienie do gwiazdy betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Chrystusa. Zanim rodziny zasiądą do stołu, zazwyczaj dzielą się opłatkiem i składają sobie wzajemnie życzenia. Następnie mogą usiąść przy stole i rozpocząć wigilijną kolację.

Na stole można zwykle znaleźć dwanaście bezmięsnych (ponieważ Wigilia to ostatni dzień adwentowego postu) dań, które różnią się regionalnie. Stół udekorowany jest w ozdoby świąteczne, a także wiązki siana ułożone pod białym obrusem. Jakie potrawy znajdziemy na wigilijnym stole? Do tych najbardziej popularnych należą: barszcz czerwony z uszkami, karp, śledź, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, makowiec oraz kompot z suszonych owoców. Pamiętajcie, by spróbować wszystkich, ponieważ według wierzeń przyniesie Wam to szczęście i pomyślność w nadchodzącym roku. Kiedy wszyscy już skończą jeść, jest czas na prezenty i śpiewanie kolęd. Następnie równo o północy rozpoczyna się Pasterka.

W dzisiejszych czasach przygotowujemy dwanaście potraw, które symbolizują dwunastu apostołów, jednak nie zawsze tak było. W dawnych czasach wierzono, że na stole należy umieścić nieparzystą liczbę potraw. Liczba ta różniła się w zależności od statusu danej rodziny. Jedenaście dań serwowano na arystokratycznych dworach, natomiast siedem w mniej zamożnych gospodarstwach.

Wigilia jako szczególny czas w roku była również przedmiotem wielu wierzeń i przesądów. W XIX wieku wierzono, że podczas tej wyjątkowej nocy możliwe jest ujrzenie osoby, która zmarła w poprzednim roku. Istniało również przekonanie, że podczas wigilii dusze zmarłych pojawiają się przy stole. Dla tych właśnie przybyszów mieszkańcy zostawiali dodatkowe wolne miejsca przy stole. Sam zwyczaj przetrwał jednak do dziś w postaci miejsca dla niespodziewanego gościa jako symbol gościnności.

Jeśli w nadchodzącym roku chcecie być bogaci wystarczy, że będziecie trzymać łuskę karpia w portfelu przez cały nadchodzący rok. Wigilia to również doskonała okazja, aby porozmawiać ze swoim psem, kotem lub innymi zwierzętami, ponieważ uważa się, że podczas tej nocy zwierzęta mówią ludzkim głosem. Istniało wiele wierzeń i przesądów, niektóre bardziej popularne niż inne, ale wiele z nich przetrwało do dziś. Wiele osób wciąż mówi, że jaka Wigilia taki cały nowy rok. Więc pamiętajcie, aby szczególnie w ten wyjątkowy dzień być życzliwym dla innych i unikać kłótni.

 

Autor: Krzysiek Rafa