Speak Out: Activating European Citizenship

Wraz z początkiem roku 2025, ESN Polska z radością ogłasza rozpoczęcie prac nad nowym projektem - Speak Out: Activating European Citizenship.

Budując na sukcesach projektu Erasmus Generation in Action, nowy projekt Speak Out koncentruje się na rozwijaniu głębokich i trwałych więzi międzykulturowych poprzez aktywne zaangażowanie młodych ludzi z różnych krajów w życie lokalnych społeczności. Stawia sobie za cel nie tylko integrację międzykulturową, ale także:

  • Walkę ze stereotypami – poprzez edukację i wspólne działania, projekt pomaga przełamywać uprzedzenia oraz promować otwartość na różnorodność kulturową.
  • Przeciwdziałanie dezinformacji – szczególną uwagę poświęcono analizie wpływu fałszywych informacji na postrzeganie Europy przez młodych ludzi. Działania w tym zakresie obejmują zarówno edukację w zakresie rozpoznawania dezinformacji, jak i propagowanie rzetelnych źródeł informacji.
  • Promowanie zaangażowania obywatelskiego – projekt ma inspirować młodych ludzi do aktywnego udziału w życiu publicznym oraz działań na rzecz swoich społeczności, zarówno lokalnych, jak i europejskich.
  • Wzmacnianie europejskich wartości i solidarności – Speak Out kładzie nacisk na wartości takie jak demokracja, prawa człowieka, inkluzywność oraz wspólna odpowiedzialność za przyszłość Europy.

Odpowiedź na kluczowe wyzwania

Projekt Speak Out ma na celu przeciwdziałanie najważniejszym wyzwaniom, które utrudniają studentom międzynarodowym aktywne angażowanie się w społeczności lokalne, takim jak:

  • Niski poziom uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym.
  • Brak świadomości na temat możliwości oferowanych przez Unię Europejską.
  • Rozpowszechnianie dezinformacji wpływającej na demokrację w Europie.

Dzięki konkretnym działaniom projekt umożliwi młodym ludziom przełamywanie barier i aktywne uczestnictwo w kształtowaniu przyszłości Europy.

Działania projektowe

Realizacja projektu będzie przebiegać w dwóch fazach:

  1. Zrozumienie postrzegania i budowanie świadomości - W pierwszej fazie projektu Speak Out ESN skoncentruje się na zbieraniu i analizie danych dotyczących postrzegania Europy przez młodych ludzi oraz możliwości, jakie oferuje im Unia Europejska. Szczególną uwagę poświęcimy czynnikom wpływającym na kształtowanie tych opinii, w tym roli dezinformacji i stereotypów w tworzeniu negatywnych narracji. W ramach tej fazy projekt zbada również bariery powstrzymujące młodych ludzi przed zaangażowaniem w działania obywatelskie i społecznościowe. Aby odpowiedzieć na zidentyfikowane wyzwania, projekt przewiduje organizację szkoleń, warsztatów i webinarów skierowanych do młodzieży. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie skutecznych technik zaangażowania obywatelskiego, takich jak prowadzenie kampanii społecznych, budowanie dialogu z decydentami czy efektywna współpraca w międzynarodowych zespołach. 
  2. Współpraca z decydentami i rekomendacje - W drugiej fazie projektu Speak Out skupimy się na aktywnym włączeniu młodzieży w dialog na temat przyszłości Europy poprzez organizację serii konferencji, warsztatów oraz spotkań (zarówno online, jak i offline) z osobami decyzyjnymi, przedstawicielami instytucji europejskich, lokalnych władz, organizacji społecznych oraz środowiska akademickiego. Te wydarzenia będą przestrzenią, w której młodzi ludzie będą mogli nie tylko podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, ale także wspólnie z ekspertami i decydentami wypracować rozwiązania odpowiadające na zidentyfikowane wcześniej bariery zaangażowania obywatelskiego. Dzięki organizacji tych spotkań zadbamy, aby głos młodych ludzi został nie tylko usłyszany, ale także uwzględniony w procesach decyzyjnych dotyczących kluczowych wyzwań, przed jakimi stoi Europa. 

Rola ESN Polska

ESN Polska, jako część konsorcjum projektowego, odegra rolę w promowaniu demokratycznego uczestnictwa i aktywnego obywatelstwa. W ramach projektu zrealizujemy:

  • Serię webinarów na temat promocji demokracji oraz działań sprzyjających większemu zaangażowaniu młodzieży.
  • Wydarzenia na polskich uczelniach, których celem będzie zwiększenie zaangażowania studentów międzynarodowych w życie demokratyczne Unii Europejskiej.
  • National Policy Dialogue, czyli konferencję podsumowującą polską część projektu, która odbędzie się wiosną 2026 roku. W jej trakcie zaprezentujemy wyniki projektu, a także rekomendacje dla instytucji szkolnictwa wyższego oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Rozpoczęcie działań w ramach projektu zbiega się w czasie z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To wyjątkowa okazja, by podkreślić znaczenie aktywnego obywatelstwa w budowaniu przyszłości Europy.

Współpraca międzynarodowa

ESN Polska z dumą uczestniczy w projekcie koordynowanym przez ESN International. Konsorcjum tworzą również European Alternatives oraz organizacje członkowskie Sieci ESN z takich krajów jak Irlandia, Węgry, Portugalia, Włochy, Albania, Hiszpania, Grecja, Bułgaria, Rumunia oraz Bośnia i Hercegowina.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values Programme), który został ustanowiony przez Unię Europejską w celu wspierania działań promujących prawa obywatelskie, równość, demokrację oraz zaangażowanie społeczne.

---

Mamy nadzieję, że dzięki realizacji projektu Speak Out: Activating European Citizenship młodzież bardziej pewnie będzie zabierać głos i stanie się liderem zmian w swoich społecznościach. Organizując warsztaty, konferencje oraz kampanie edukacyjne, będziemy tworzyć przestrzeń do dialogu i wymiany doświadczeń, jednocześnie promując zaangażowanie obywatelskie i walkę z dezinformacją, przyczyniając się do budowy bardziej inkluzywnej, demokratycznej i odpornej społeczności europejskiej.